Preskoči na glavni sadržaj

Plitvičkim jezerima prijeti uništenje!


Danas (21. lipnja 2017.) sam u ime Kluba zastupnika Mosta zatražio stanku zbog očite i nezaustavljene devastacije zaštićenog područja NP Plitvička jezera.
Alibi politika samoljubljivog premijera poduprijeta ostacima ostataka podijeljene stranke bez svjetonazora, koja mu osigurava opstanak, nastavak je kontinuiteta politike materijalnog osiromašenja i urušavanja moralnih vrednota uz bogaćenje povlaštenih.
Uz svesrdnu potporu pojedinih medija javnosti se prezentira idilična slika, koja nema veze sa trenutkom u kojem se nalazimo u gospodarskom, socijalnom, ali i u duhovnom smislu...
Ozbiljna upozorenja da našem najstarijem nacionalnom parku, Plitvičkim jezerima, biseru hrvatske prirodne baštine, ozbiljno prijeti devastacija i trajno nepovratno uništenje uzrokovano prekomjernom izgradnjom i apartmanizacijom, relativizira se do krajnosti koja graniči sa apsurdom.
U zaštitu najvrjednijih ideala danas su 5 do 12 na Plitvicama ustati naši branitelji!
Svaka im čast, no mnogi će odmahnuti rukom….
Da, danas u vrijeme reality show programa lakše je odmahnuti rukom, ostati u naslonjaču i prepustiti drugima da upravljaju, jer je i politika postala šou, predstava bez pravila.
Uvjeren sam kako će ministar Štromar zaslužiti svoju danu mu fotelju u resoru Ministarstva graditeljstva štiteći interesni lobi uparen sa tzv. političkim elitama. Ionako je i njegova stranka svojedobno rukama u Saboru dala značajan doprinos onom što se događa posljednjih godina na Plitvičkim jezerima.
Svatko od nas sam u svojoj savjesti danas ima obvezu oduprijeti se pasivizaciji društva i štititi ono što je naše.
INTERES nekolicine NIJE OPRAVDANJE lišenja naše djece prilike da pod istim uvjetima, kao što je nama bilo dano, upravljaju i gospodare bogatstvima Lijepe naše.
Prevelika je cijena plaćena za slobodu i samostalnost naše Domovine da bismo olako odustali od nje, i da bismo budućnost gradili birajući zlo. BIRAJMO DOBRO!


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompostiranje – rješenje ili opasnost?

Kompostiranje je prirodni proces recikliranja biorazgradivih organskih tvari pri kojem se odvija kontrolirana biološka dekompozicija, pretvorba i preoblikovanje organske mase u razmjerno stabilnu organsku tvar i humus.  Kada se proces kompostiranja vodi ispravno, izbjegavaju se neugodni mirisi. To se postiže brigom o omjeru ugljika i dušika kompostne mase (omjer drvenastog ili vlaknastog u odnosu na proteinsku masu), zatim o sadržaju vlage i konačno o prozračenosti kompostne hrpe.  Naravno, proces kompostiranja se može voditi neuredno i nesavjesno. Tada se pojavljuju neugodni mirisi, emisije u okoliš, moguće pojave glodavaca, i drugi problemi. Zato treba inzistirati na urednom procesu koji započinje jasnom bilancom mase i vrste biorazgradivog materijala. Nužna je redovita inspekcija svakog dovezenog biorazgradiovog tereta. Opasne tvari, elektronika, i sve druge strane tvari nisu dozvoljene jer mogu zagaditi kompostnu masu i onemogućiti bezopasnu primjenu u poljoprivredi

Američka ulaganja su dobrodošla, ali ne pod svaku cijenu!

Fotto: print screen (www.evarazdin.hr) Ovih dana smo mogli čitati o namjeri bivšeg američkog senatora i predsjedničkog kandidata Ricka Santoruma da krene u ozbiljan biznis s otpadom u Hrvatskoj (https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-varazdinu-pokrecemo-preradu-otpada-u-gorivo-za-proizvodnju-energije/7936786/). Lijepo da bivši senator želi zaraditi u Hrvatskoj nečim „dobrim za svijet i nečim što će donijeti promjenu“. Kako kaže - što su zemlje siromašnije, to više problema imaju s otpadom. Stoga je zadovoljan prilikom da osim što će zaraditi može ujedno riješiti sve probleme s otpadom u Hrvatskoj na način da ga pretvori u gorivo za proizvodnju energije. Čak i naziv tvrtke koja nosi tehnološka prava za regiju nosi naziv koji obećava – Zero Global Waste te neodoljivo podsjeća na Zero Waste, što je poznati naziv sasvim drugog koncepta. Taj drugi koncept ide za vraćanjem otpadnih tvari u gospodarstvo što jedino iskorištava ogromni potencijal otpada u podizanju stupnja i ekološke i

Zašto sam napustio Most?

Danas sam podnio ostavku na članstvo u Mostu i mjestu povjerenika za grad Zagreb. Nije to bila laka i brza odluka, nego dapače jedna od onih u životu koje traže duboko promišljanje i hladnu glavu. Međutim, unutarnji osjećaj o ispravnosti odluke istovjetan je onom kad sam potpisao za dragovoljce Planinske satnije Velebit 1991. ili kad sam se ženio 1993., a na kraju i kad sam pristao priključiti se politici i izborima u jesen 2015. Nikada nisam zažalio zbog te odluke, niti sam od njih odustajao. Most je bio sjajna prilika za mijenjati Hrvatsku nabolje, međutim ujedno i veliki izazov za brzo učenje, pravilno biranje prioriteta i suradnika, a naročito za ustrajnost u tome da nas klijentelističke mreže ne zahvate i uvuku u svoj svijet. Svijet nebrige za javno i lagode za vlastito, toliko zastupljen u hrvatskoj politici. Tijekom sudjelovanja u dvije vlade u manje od godinu dana ukupnog netehničkog mandata napravili smo dosta toga dobroga pa s ponosom i zahvalom gledam na Mo