Preskoči na glavni sadržaj

Gospodarenje otpadom - od smetlišta do recikliranja


Još prije dvadeset godina gospodarenje otpadom se uglavnom svodilo na prikupljanje, odvoz i gomilanje smeća. Posljedice smo tek počeli plaćati kroz brojne sanacije koje puno koštaju, ali u stvari tek prividno uklanjaju štetu načinjenu okolišu.

Pet do deset godina kasnije, gospodarenje otpadom u pojmovnom smislu u glavama političara i samozvanih stručnjaka dominantno prelazi na mehaničku-biološku obradu te se shodno tome planiraju brojni centri, tako zvani CGO-i (centri za gospodarenje otpadom). Predmet pažnje ili obrade je opet smeće ili pomiješani ostaci tvari, a pojavljuje se proizvod - gorivo iz otpada (RDF ili SRF i druge inačice) za kojeg se smatralo da bi mogao donositi prihode centrima. Prvi takav centar – Marišćina izgrađen je pored Rijeke i njegovo puštanje u pogon već je prouzročilo poskupljenje od 108%, a ujedno udaljilo cijeli pripadni komunalni sustav od postizanja minimalnih stopa recikliranja. Jer, u centru je recikliranje strani pojam, a za tzv. glavni proizvod pogona na Marišćini nedavno smo mogli čuti pravo rješenje – nova energana u poslovnoj zoni. Birani rječnik, energana na gorivo iz otpada bitno bolje zvuči od spalionice, no razlika nije značajna. (više na http://biramdobro.blogspot.hr/2017/10/spalionica-otpada-ili-energana-na-otpad.html).

Što bi u stvari gospodarenje otpadom trebalo biti?

Gospodarenje otpadom uključuje sve aktivnosti da bi se otpadne tvari i predmeti u najvećoj mjeri vratili u neku vrstu ponovne uporabe. Predmet pažnje su otpadne tvari i predmeti, obavezno prije nego se pomiješaju u smeće gdje gube značajan dio svoje potencijalne vrijednosti. Sve mjere za smanjenje nastajanja otpada kao povratna ambalaža, kućno kompostiranje i centri za ponovnu uporabu itekako su dio tog gospodarenja otpadom.

Rezultat ovog zadnjeg, u stvari pravog gospodarenja otpadom nije više skupa potreba za sanacijom (u prvom), odnosno problematično gorivo iz otpada (u drugom slučaju) nego sirovima, tržišna roba koju pojedine grane industrije i gospodarstva priželjkuju jer omogućuje proizvodnju novih proizvoda uz nižu potrošnju energije i kemikalija. Tada ima smisla i burza otpada, tržišni sustav u kojem može nastati eksplozija ponude i potražnje za brojne sekundarne sirovine. Danas se u Hrvatskoj na odlagališta otpada još uvijek godišnje odlaže barem 200.000 tona kartona i papira. Što je najbolje, godinama smo uvozili ogromne količine otpadnog papira, pa ni to nije bila dovoljna motivacija da se sustav odvojenog prikupljanja davno pojača.

S plastikom je još i gore. Mnogi ju smatraju teško iskoristivim materijalom, podesnim samo za spaljivanje. Istovremeno naši obrtnici uvoze plastični reciklat, preko 100 tisuća tona u jednoj godini. Sustavno i dobro organizirano odvojeno prikupljanje, sortirne linije za komunalni sektor obvezni su dio gospodarenja otpadom koji rješava taj problem. U stvari, iz problema prelazi se u poslovnu mogućnost samo zahvaljujući ispravnom pristupu. Skrivena vrijednost prisutna je u gotovo svim otpadnim tvarima – papir, karton, plastika, staklo, metal pa čak i biootpad.  Što će se sve pojaviti na burzi otpada odredit će tržište. Sasvim sigurno bit će papira, kartona i stakla u nekoliko kategorija. No plastike bi moglo biti daleko više. Na primjer - granulat polietilena visoke gustoće bijele boje; smeđe boje; različitih boja; polistiren bijeli, kvalitete za prehrambenu industriju, opran, suh, granuliran; polistiren građevinski ekspandiran; „strech“ folija, itd. Na takvoj burzi trgovali bi komunalci, tvrtke koje obrađuju odvojeno prikupljeni materijal i pripremaju reciklat za industriju i mnoge grane industrije, zainteresirane za povećanje udjela proizvodnje iz recikliranih sirovina.

To je gospodarenje otpadom, važan dio kružnog gospodarstva (http://circulareconomy.europa.eu/platform/)  koje bi moglo bitno popraviti šanse za očuvanje Zemlje kakvu je danas poznajemo.

Izv. prof. dr. sc. Slaven Dobrović
Saborski zastupnik

Izvor fotografije: Facebook

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompostiranje – rješenje ili opasnost?

Kompostiranje je prirodni proces recikliranja biorazgradivih organskih tvari pri kojem se odvija kontrolirana biološka dekompozicija, pretvorba i preoblikovanje organske mase u razmjerno stabilnu organsku tvar i humus.  Kada se proces kompostiranja vodi ispravno, izbjegavaju se neugodni mirisi. To se postiže brigom o omjeru ugljika i dušika kompostne mase (omjer drvenastog ili vlaknastog u odnosu na proteinsku masu), zatim o sadržaju vlage i konačno o prozračenosti kompostne hrpe.  Naravno, proces kompostiranja se može voditi neuredno i nesavjesno. Tada se pojavljuju neugodni mirisi, emisije u okoliš, moguće pojave glodavaca, i drugi problemi. Zato treba inzistirati na urednom procesu koji započinje jasnom bilancom mase i vrste biorazgradivog materijala. Nužna je redovita inspekcija svakog dovezenog biorazgradiovog tereta. Opasne tvari, elektronika, i sve druge strane tvari nisu dozvoljene jer mogu zagaditi kompostnu masu i onemogućiti bezopasnu primjenu u poljoprivredi

Američka ulaganja su dobrodošla, ali ne pod svaku cijenu!

Fotto: print screen (www.evarazdin.hr) Ovih dana smo mogli čitati o namjeri bivšeg američkog senatora i predsjedničkog kandidata Ricka Santoruma da krene u ozbiljan biznis s otpadom u Hrvatskoj (https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-varazdinu-pokrecemo-preradu-otpada-u-gorivo-za-proizvodnju-energije/7936786/). Lijepo da bivši senator želi zaraditi u Hrvatskoj nečim „dobrim za svijet i nečim što će donijeti promjenu“. Kako kaže - što su zemlje siromašnije, to više problema imaju s otpadom. Stoga je zadovoljan prilikom da osim što će zaraditi može ujedno riješiti sve probleme s otpadom u Hrvatskoj na način da ga pretvori u gorivo za proizvodnju energije. Čak i naziv tvrtke koja nosi tehnološka prava za regiju nosi naziv koji obećava – Zero Global Waste te neodoljivo podsjeća na Zero Waste, što je poznati naziv sasvim drugog koncepta. Taj drugi koncept ide za vraćanjem otpadnih tvari u gospodarstvo što jedino iskorištava ogromni potencijal otpada u podizanju stupnja i ekološke i

Zašto sam napustio Most?

Danas sam podnio ostavku na članstvo u Mostu i mjestu povjerenika za grad Zagreb. Nije to bila laka i brza odluka, nego dapače jedna od onih u životu koje traže duboko promišljanje i hladnu glavu. Međutim, unutarnji osjećaj o ispravnosti odluke istovjetan je onom kad sam potpisao za dragovoljce Planinske satnije Velebit 1991. ili kad sam se ženio 1993., a na kraju i kad sam pristao priključiti se politici i izborima u jesen 2015. Nikada nisam zažalio zbog te odluke, niti sam od njih odustajao. Most je bio sjajna prilika za mijenjati Hrvatsku nabolje, međutim ujedno i veliki izazov za brzo učenje, pravilno biranje prioriteta i suradnika, a naročito za ustrajnost u tome da nas klijentelističke mreže ne zahvate i uvuku u svoj svijet. Svijet nebrige za javno i lagode za vlastito, toliko zastupljen u hrvatskoj politici. Tijekom sudjelovanja u dvije vlade u manje od godinu dana ukupnog netehničkog mandata napravili smo dosta toga dobroga pa s ponosom i zahvalom gledam na Mo