Preskoči na glavni sadržaj

Gradonačelnik - prodavač magle

Kad nije dovoljno pobrojati i prisvojiti sebi zasluge, a koje, jasno je u najvećem dijelu plaćaju upravo stanovnici  Zagreba kroz najviše stope poreza u Hrvatskoj, dobro je poslužiti se obmanama.

Naime, za razliku od drugih Gradonačelnik Zagreba ukidanje prireza nije iskoristio za porezno rasterećenje.

Dakle, ponavljam kao ranije, oni koji prvi bace kamen obično u svojem dvorištu ne vide nagomilan otpad i smrad koji se širi oko njih. Međutim, očito misle kako u lijevom populizmu sve prolazi. Vlastitu  nestručnost, potkapacitiranost kao samouvjereni proroci agendi na koje su sami stavili monopol ne propituju.

Monopol na zelene politike bez imalo srama prisvajaju iako su im stručni kapaciteti i znanja itekako skromni.

Vrijeme je izgubljeno, građani se utapaju u smeću, plave vrećice u spremnicima se mogu nabrojati na prste jedne ruke, a do smeđih vrećica sada u vrijeme zatopljenja jednostavno nije moguće doći.

Možda je to i namjerno, jer ono što su s lakoćom mogli riješiti, propustili su pa sad sile građane da i biootpad trpaju u famozne plave vrećice, jer u suprotnom Zagrepčani mogu samo osjetiti smrad truleži u vlastitim domovima. Smrad koji kroz svakodnevne propuste nepogrešivih vođa poprima Zagreb u cjelini.

Gubitak poslova gradskih poduzeća, svakodnevni prometni kolapsi, neuređena infrastruktura koja ne prati razvoj grada, forsiranje loših rješenja i prekapacitiranog i anakronog Centra za gospodarenje otpadom, sve mimo volje stanovnika Grada.

I tko sve to plaća?

Bez imalo samokritičnosti Gradonačelnik odgovara - onečišćivač plaća!

Zašto, ukopan u rovu vlastite samodopadnosti, naglas ne izgovori - stanovnici Zagreba plaćaju!? Zagrepčani plaćaju! 

Plaćaju cijenu nesposobnosti ekipe koja je očito izrasla na jaslama tuđeg rada čijim plodovima se sada razmeću kao pijani milijunaši.

Imali su priliku dokazati umijeće vođenja i ponuditi rješenja, a sada traže novi mandat i očito neograničeno vrijeme za provedbu politika.

Naglas ću se zapitati: kojih i čijih politika!?

Možda politika pokojnog Gradonačelnika čije su projekte i obrasce vrlo brzo usvojili kao vlastite?

Zašto Gradonačelnika sada Poduzetnik, za kojeg su se kleli da više ne će poslovati s Gradom, ispravlja u računici, očito svjesno plasiranoj neistini prvog čovjeka Grada?

Budući da demantij nismo vidjeli, ispada da su usluge trgovačkog društva CIOS,  koje su s indignacijom odbacivali, sada potrebnije nego ikada i u mjeri većoj nego ikada!?

Dakle, to isto nepoželjno im poduzeće sada sanira nesposobnost njihovih političkih struktura Grada Zagreba, jer bi u suprotnom bili zagušeni otpadnom plastikom i biotpadom. Naravno, cijenu nesposobnosti plaćaju građani Zagreba.

Tako se za biootpad, što je inače korisna sirovina, sada, po navodima medija, iz gradskih struktura savjetuje, uslijed nedostatka smeđih vrećica, korištenje plave vrećice, a koje će naravno završiti na odlagalištu Jakuševec.

Cijena njihove nesposobnosti i nerada primarno kroz nedostatak uređenih kompostana je velika, ali radije, misle si oni, neka to plate građani kroz plave vrećice, nego da Grad trpi plaćajući skupo zbrinjavanje biootpada Poduzetniku.

Ekološka strana priče, bilanca stakleničkih plinova i odgovornost prema resursima potpuno je van njihovog fokusa. Ta zeleno je kod njih ionako samo fasada. Isto je s plastikom.

Gdje su sortirna postrojenja za odvojeno prikupljenu plastiku koja sortiranjem postaje sirovina i ima svoju vrijednost i cijenu na tržištu? Ne postoje. Iako je bilo i previše vremena za uređenje i tog dijela sustava.

Populistička mantra Gradonačelnika i njegovih tu je jasna i neporeciva, a na kojoj su im možda građani, dovedeni u zabludu i željni pozitivnih promjena, isprva i dali povjerenje.

Nažalost, uz nedostatak struke nije se odmaklo od mrtve točke.

Uz glomazni i krivo koncipirani Centar za gospodarenje otpadom, koji neće u takvom predimenzioniranom obujmu i formi profunkcionirati još niz godina, a upitno je i financiranje, Zagrepčanima i stanovnicima Resnika nedostaje još samo objava Gradonačelnika o  izgradnji spalionice. 

Sve u duhu „zelenih politika“!

Za pretpostaviti je da najavu spalionice u Resniku čuva za drugi mandat kojem se tako srčano nada. Samoreklama je važna, tome ga je netko vjerojatno poučio.

Kad je riječ o Možemo i sada manjem im partneru SDP-u, koji ih u nedostatku vizije u vođenju Grada slijepo slijedi, granice između istine i neistine ne postoje.

Prof. dr.sc. Slaven Dobrović,
predsjednik Kluba gradskih zastupnika Domovinskog pokreta i Zelene liste
u Gradskoj skupštini Grada Zagreba

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompostiranje – rješenje ili opasnost?

Kompostiranje je prirodni proces recikliranja biorazgradivih organskih tvari pri kojem se odvija kontrolirana biološka dekompozicija, pretvorba i preoblikovanje organske mase u razmjerno stabilnu organsku tvar i humus.  Kada se proces kompostiranja vodi ispravno, izbjegavaju se neugodni mirisi. To se postiže brigom o omjeru ugljika i dušika kompostne mase (omjer drvenastog ili vlaknastog u odnosu na proteinsku masu), zatim o sadržaju vlage i konačno o prozračenosti kompostne hrpe.  Naravno, proces kompostiranja se može voditi neuredno i nesavjesno. Tada se pojavljuju neugodni mirisi, emisije u okoliš, moguće pojave glodavaca, i drugi problemi. Zato treba inzistirati na urednom procesu koji započinje jasnom bilancom mase i vrste biorazgradivog materijala. Nužna je redovita inspekcija svakog dovezenog biorazgradiovog tereta. Opasne tvari, elektronika, i sve druge strane tvari nisu dozvoljene jer mogu zagaditi kompostnu masu i onemogućiti bezopasnu primjenu u poljoprivredi

Američka ulaganja su dobrodošla, ali ne pod svaku cijenu!

Fotto: print screen (www.evarazdin.hr) Ovih dana smo mogli čitati o namjeri bivšeg američkog senatora i predsjedničkog kandidata Ricka Santoruma da krene u ozbiljan biznis s otpadom u Hrvatskoj (https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-varazdinu-pokrecemo-preradu-otpada-u-gorivo-za-proizvodnju-energije/7936786/). Lijepo da bivši senator želi zaraditi u Hrvatskoj nečim „dobrim za svijet i nečim što će donijeti promjenu“. Kako kaže - što su zemlje siromašnije, to više problema imaju s otpadom. Stoga je zadovoljan prilikom da osim što će zaraditi može ujedno riješiti sve probleme s otpadom u Hrvatskoj na način da ga pretvori u gorivo za proizvodnju energije. Čak i naziv tvrtke koja nosi tehnološka prava za regiju nosi naziv koji obećava – Zero Global Waste te neodoljivo podsjeća na Zero Waste, što je poznati naziv sasvim drugog koncepta. Taj drugi koncept ide za vraćanjem otpadnih tvari u gospodarstvo što jedino iskorištava ogromni potencijal otpada u podizanju stupnja i ekološke i

Zašto sam napustio Most?

Danas sam podnio ostavku na članstvo u Mostu i mjestu povjerenika za grad Zagreb. Nije to bila laka i brza odluka, nego dapače jedna od onih u životu koje traže duboko promišljanje i hladnu glavu. Međutim, unutarnji osjećaj o ispravnosti odluke istovjetan je onom kad sam potpisao za dragovoljce Planinske satnije Velebit 1991. ili kad sam se ženio 1993., a na kraju i kad sam pristao priključiti se politici i izborima u jesen 2015. Nikada nisam zažalio zbog te odluke, niti sam od njih odustajao. Most je bio sjajna prilika za mijenjati Hrvatsku nabolje, međutim ujedno i veliki izazov za brzo učenje, pravilno biranje prioriteta i suradnika, a naročito za ustrajnost u tome da nas klijentelističke mreže ne zahvate i uvuku u svoj svijet. Svijet nebrige za javno i lagode za vlastito, toliko zastupljen u hrvatskoj politici. Tijekom sudjelovanja u dvije vlade u manje od godinu dana ukupnog netehničkog mandata napravili smo dosta toga dobroga pa s ponosom i zahvalom gledam na Mo