Preskoči na glavni sadržaj

"Rudarska mafija" ili tipični nemar "nadležnih institucija"? U Hrvatskoj godišnje nastaje 2 milijuna tona građevinskog otpada.


Ovaj tjedan u Saboru je raspravljano i usvojeno Izvješće o obavljenoj reviziji učinkovitosti gospodarenja mineralnim sirovinama, podnositelja Državnog ureda za reviziju. Ukupna je ocjena djelomično učinkovito, što je druga najlošija ocjena prema priloženim kriterijima, no kad se nalaz pažljivo pročita, opći dojam je još gori. 
U stvari, izvješće otkriva porazno stanje gospodarenja mineralnim sirovinama u RH. 
Puno toga u Izvješću piše i puno pitanja se nameće samo od sebe:
1.Koji razlozi mogu postojati da se ne ustrojava informacijski sustav?
2. Zašto nema jasne i dobro definirane procedure za natječaje za dodjelu koncesija?
3. Zašto se donose odluke o odabiru iako nisu zadovoljeni uvjeti?
4. Zašto pojedine naknade nisu niti obračunate, a kamoli naplaćene?
5. Zašto se ne vodi briga o valjanosti jamstava?
6. Zašto nema dovoljan broj rudarskih inspektora, a i ti postojećei ne vode očevidnik na propisani način? 
7. Zašto se ne obavljaju sanacije?
8. Zašto inspekcije kroz više godina nikad nisu utvdile gospodarenje suprotno odobrenju, a istodobno su pojedine jedinice lokalne samouprave izvješćivale nadležne institucije o protupravnoj eksploataciji mineralnih sirovina na svom području?
Pitanja je puno, odgovora malo, no jasno je da se ovdje očigledno godinama sustavno stvara velika financijska šteta Republici Hrvatskoj, a pojedini sudionici sustava iznimno dobro prolaze.
Sasvim sigurno ima ovdje i nerada, nemara, nebrige i neodgovornosti, no korupcija bi mogla biti glavni razlog ovako lošeg stanja. Stoga bi, želimo li doista izgraditi odgovorno i napredno društvo, bilo nužno da nadležne institucije dobro prouče ovo Izvješće i poduzmu ono što očito trebaju. 
Osim izbjegavanja izravnih financijskih šteta za državu i protupravne koristi za pojedince, ovdje je vrlo važno naglasiti i ekološki, odnosno okolišnji aspekt. Podjetimo se da su sve mineralne sirovine neobnovljivi resurs. Jednom su nastali, sada su dostupni, eksploatacija ih nepovratno iscrpljuje. 
Danas često spominjani principi održivog razvoja mogu se utjeloviti ili provesti i u sustavu gospodarenja mineralnim sirovinama. Nema odgovornog pristupa ovom sektoru bez uvažavanja ovog aspekta.
U Hrvatskoj godišnje sasvim sigurno nastaje preko 2 milijuna tona građevinskog otpada. Danas se tek manji njegov dio reciklira, a s obzirom da se radi o specifičnom otpadu vrlo visoke reciklabilnosti, ispravnim pristupom ne bi trebao biti problem postići niti traženih 70% u ne tako dugo vrijeme.  
Većina je tu otpada mineralnog porijekla kao što je beton, cigla, pločice, šuta, nadalje ima polimera, izolacije, armature, raznih instalacija i ponešto problematičnog otpada. Sve od reda reciklabilno, pravi neiskorišteni potencijal za podizanje stupnja održivosti.
To bi odmah značilo i puno manju potrebu za mineralnim sirovinama, mnoga brda bitno bi sporije nestajala s lica Zemlje, krajolici bi se sporije mijenjali, a s druge strane izbjegli bi neželjenu i barbarsku pojavu učestalog odlaganja građevinskog otpada u prirodu, na osamljenim mjestima, stvarajući divlje deponije.
Jednim udarcem (uspostavom cjelovitog sustava upravljanjem mineralnim sirovinama) riješila bi se dva problema – odgovorno i za državu efikasno upravljane resursima i održivo gospodarenja građevinskim otpadom.
Prava prilika za primjenu moderne, integrirane politike u složenim problemima današnjeg društva.
Foto: istarski.hr

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompostiranje – rješenje ili opasnost?

Kompostiranje je prirodni proces recikliranja biorazgradivih organskih tvari pri kojem se odvija kontrolirana biološka dekompozicija, pretvorba i preoblikovanje organske mase u razmjerno stabilnu organsku tvar i humus.  Kada se proces kompostiranja vodi ispravno, izbjegavaju se neugodni mirisi. To se postiže brigom o omjeru ugljika i dušika kompostne mase (omjer drvenastog ili vlaknastog u odnosu na proteinsku masu), zatim o sadržaju vlage i konačno o prozračenosti kompostne hrpe.  Naravno, proces kompostiranja se može voditi neuredno i nesavjesno. Tada se pojavljuju neugodni mirisi, emisije u okoliš, moguće pojave glodavaca, i drugi problemi. Zato treba inzistirati na urednom procesu koji započinje jasnom bilancom mase i vrste biorazgradivog materijala. Nužna je redovita inspekcija svakog dovezenog biorazgradiovog tereta. Opasne tvari, elektronika, i sve druge strane tvari nisu dozvoljene jer mogu zagaditi kompostnu masu i onemogućiti bezopasnu primjenu u poljoprivredi

Američka ulaganja su dobrodošla, ali ne pod svaku cijenu!

Fotto: print screen (www.evarazdin.hr) Ovih dana smo mogli čitati o namjeri bivšeg američkog senatora i predsjedničkog kandidata Ricka Santoruma da krene u ozbiljan biznis s otpadom u Hrvatskoj (https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-varazdinu-pokrecemo-preradu-otpada-u-gorivo-za-proizvodnju-energije/7936786/). Lijepo da bivši senator želi zaraditi u Hrvatskoj nečim „dobrim za svijet i nečim što će donijeti promjenu“. Kako kaže - što su zemlje siromašnije, to više problema imaju s otpadom. Stoga je zadovoljan prilikom da osim što će zaraditi može ujedno riješiti sve probleme s otpadom u Hrvatskoj na način da ga pretvori u gorivo za proizvodnju energije. Čak i naziv tvrtke koja nosi tehnološka prava za regiju nosi naziv koji obećava – Zero Global Waste te neodoljivo podsjeća na Zero Waste, što je poznati naziv sasvim drugog koncepta. Taj drugi koncept ide za vraćanjem otpadnih tvari u gospodarstvo što jedino iskorištava ogromni potencijal otpada u podizanju stupnja i ekološke i

Zašto sam napustio Most?

Danas sam podnio ostavku na članstvo u Mostu i mjestu povjerenika za grad Zagreb. Nije to bila laka i brza odluka, nego dapače jedna od onih u životu koje traže duboko promišljanje i hladnu glavu. Međutim, unutarnji osjećaj o ispravnosti odluke istovjetan je onom kad sam potpisao za dragovoljce Planinske satnije Velebit 1991. ili kad sam se ženio 1993., a na kraju i kad sam pristao priključiti se politici i izborima u jesen 2015. Nikada nisam zažalio zbog te odluke, niti sam od njih odustajao. Most je bio sjajna prilika za mijenjati Hrvatsku nabolje, međutim ujedno i veliki izazov za brzo učenje, pravilno biranje prioriteta i suradnika, a naročito za ustrajnost u tome da nas klijentelističke mreže ne zahvate i uvuku u svoj svijet. Svijet nebrige za javno i lagode za vlastito, toliko zastupljen u hrvatskoj politici. Tijekom sudjelovanja u dvije vlade u manje od godinu dana ukupnog netehničkog mandata napravili smo dosta toga dobroga pa s ponosom i zahvalom gledam na Mo