Preskoči na glavni sadržaj

Preko Istanbulske konvencije do velike koalicije

Foto: Facebook, Antun Babić

Jedno je sigurno, političke stranke dijele zajednički atribut, a to je da su radi ciljeva vođenih niskim porivima spremne odreći se svake vrijednosne, svjetonazorske odrednice u koju su se zaklinjali.

Do jučer zakleti prvoborci demokršćanstva, danas podvinuta repa kapitulaciju vlastitog vrijednosnog sustava objašnjavaju „višim ciljevima“ ili se međusobno prozivaju da nisu „pomno“ pročitali tekst.
Zaklinjali se, dok im se isplatilo – rekli bi neki.

Nisam sklon potpirivanju podjela, u dosadašnjem radu nastojao sam biti usredotočen na bitno, na dobro i bolju Hrvatsku. Smatram kako dajući doprinos u području vlastite stručnosti najbolje mogu doprijeti i utjecati na prosperitet društva. Održivi razvoj je ono što trebamo njegovati u svim segmentima, područje je to čije potencijale nam tek predstoji otkriti pa onda i ostvariti.

Međutim, svaki politički angažman nužno utjelovljuje i vrijednosnu komponentu, između ostalog upravo je sustav vrijednosti bitan dio onog što nas međusobno razlikuje na političkoj karti. Stoga, kada nam je cilj svima i zajednički, put do cilja ostvarujemo nužno poštujući vlastiti sustav vrijednosti. On je dio našeg identiteta.

Oni koji na putu do cilja, ma koliko on bio „višeg ranga“,  odstupe od temeljnih odrednica, koje su do jučer deklarirali, gube aureolu i monopol na te vrijednosti, a kako su to uvijek ranije prikazivali.

Smatram kako su sva temeljna prava čovjeka i građanina zajamčena međunarodnim pravom, Ustavom i zakonima bitna i neotuđiva sastavnica svakog pravnog poretka utemeljenog na vladavini prava pa tako i našeg.

Oštro se protivim diskriminaciji temeljenoj na bilo kakvoj osnovi, smatram kako je bogatstvo svakog društva sadržano u različitosti njegovih sastavnica.

Foto: Facebook, Vlada RH

Što je sporno u Istanbulskoj?

Zbog čega je Konvencija o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji sporna? Zasigurno ne zbog pravnih standarda koje sadržava, a odnose se na ravnopravnost žena i zaštitu žena od nasilja svake vrste.

Istanbulska konvencija sporna je zbog uvođenja roda utemeljenog na rodnoj teoriji u kojoj se zastupa stajalište kako rod nije odrednica utemeljena na spolu, muškom ili ženskom, već su rod društveno oblikovane uloge, ponašanja, aktivnosti i osobine koje određeno društvo smatra prikladnima za žene i muškarce.

U praktičnom smislu to doista znači pravo na rodno samoopredjeljenje u svakom trenutku dok nitko još uvijek ne može reći pod kakvim uvjetima bi se takvo slobodno opredjeljenje odvijalo, jer ne postoje pravne definicije i nisu određeni i propisani postupci kojima se takvo što utvrđuje.

Bi li takvo rodno opredjeljenje bilo vlastito subjektivno pravo ili bi podlijegalo određenoj formalnoj proceduri tek je za razjasniti.

Imao sam prigodu razgovarati i sa praktičarima, pravnicima koji se u svojem poslu svakodnevno susreću sa žrtvama kaznenih djela. Oni otvoreno izražavaju ozbiljnu skepsu prema tome donosi li Istanbulska konvencija ijednu novinu, koja već nije usađena u naš pozitivni pravni poredak, osim naravno kontroverzne rodne teorije, koju promovira.

Jasno je da Plenkovićeva ratifikacija Istanbulske konvencije ide dalje, ne rodnoj teoriji unatoč, već radi nje, jer su tako rekli neki u Bruxellesu.

Jasno je da Plenkovićeva ratifikacija Istanbulske konvencije ide dalje, podjeli u stranci unatoč, jer takva je  inicijativa najbolji miraz budućoj suradnji HDZ-SDP i velikoj koaliciji koja se sprema.
Jasno je da Plenkovićeva ratifikacija Istanbulske konvencije ide dalje, jer je to vjerodostojna  garancija za ostanak na vlasti još neko vrijeme kroz koaliciju HDZ-HNS-SDSS.

Shvaćam da je u današnjem političkom realitetu iluzorno očekivati afirmativno opredjeljenje najveće stranke prema tradicionalnim vrijednostima, koje je do sada tako „grlovito zastupala“.

Jedino načelo koje vladajući trenutno njeguju jest ostati na vlasti.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompostiranje – rješenje ili opasnost?

Kompostiranje je prirodni proces recikliranja biorazgradivih organskih tvari pri kojem se odvija kontrolirana biološka dekompozicija, pretvorba i preoblikovanje organske mase u razmjerno stabilnu organsku tvar i humus.  Kada se proces kompostiranja vodi ispravno, izbjegavaju se neugodni mirisi. To se postiže brigom o omjeru ugljika i dušika kompostne mase (omjer drvenastog ili vlaknastog u odnosu na proteinsku masu), zatim o sadržaju vlage i konačno o prozračenosti kompostne hrpe.  Naravno, proces kompostiranja se može voditi neuredno i nesavjesno. Tada se pojavljuju neugodni mirisi, emisije u okoliš, moguće pojave glodavaca, i drugi problemi. Zato treba inzistirati na urednom procesu koji započinje jasnom bilancom mase i vrste biorazgradivog materijala. Nužna je redovita inspekcija svakog dovezenog biorazgradiovog tereta. Opasne tvari, elektronika, i sve druge strane tvari nisu dozvoljene jer mogu zagaditi kompostnu masu i onemogućiti bezopasnu primjenu u poljoprivredi

Američka ulaganja su dobrodošla, ali ne pod svaku cijenu!

Fotto: print screen (www.evarazdin.hr) Ovih dana smo mogli čitati o namjeri bivšeg američkog senatora i predsjedničkog kandidata Ricka Santoruma da krene u ozbiljan biznis s otpadom u Hrvatskoj (https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-varazdinu-pokrecemo-preradu-otpada-u-gorivo-za-proizvodnju-energije/7936786/). Lijepo da bivši senator želi zaraditi u Hrvatskoj nečim „dobrim za svijet i nečim što će donijeti promjenu“. Kako kaže - što su zemlje siromašnije, to više problema imaju s otpadom. Stoga je zadovoljan prilikom da osim što će zaraditi može ujedno riješiti sve probleme s otpadom u Hrvatskoj na način da ga pretvori u gorivo za proizvodnju energije. Čak i naziv tvrtke koja nosi tehnološka prava za regiju nosi naziv koji obećava – Zero Global Waste te neodoljivo podsjeća na Zero Waste, što je poznati naziv sasvim drugog koncepta. Taj drugi koncept ide za vraćanjem otpadnih tvari u gospodarstvo što jedino iskorištava ogromni potencijal otpada u podizanju stupnja i ekološke i

Zašto sam napustio Most?

Danas sam podnio ostavku na članstvo u Mostu i mjestu povjerenika za grad Zagreb. Nije to bila laka i brza odluka, nego dapače jedna od onih u životu koje traže duboko promišljanje i hladnu glavu. Međutim, unutarnji osjećaj o ispravnosti odluke istovjetan je onom kad sam potpisao za dragovoljce Planinske satnije Velebit 1991. ili kad sam se ženio 1993., a na kraju i kad sam pristao priključiti se politici i izborima u jesen 2015. Nikada nisam zažalio zbog te odluke, niti sam od njih odustajao. Most je bio sjajna prilika za mijenjati Hrvatsku nabolje, međutim ujedno i veliki izazov za brzo učenje, pravilno biranje prioriteta i suradnika, a naročito za ustrajnost u tome da nas klijentelističke mreže ne zahvate i uvuku u svoj svijet. Svijet nebrige za javno i lagode za vlastito, toliko zastupljen u hrvatskoj politici. Tijekom sudjelovanja u dvije vlade u manje od godinu dana ukupnog netehničkog mandata napravili smo dosta toga dobroga pa s ponosom i zahvalom gledam na Mo