Preskoči na glavni sadržaj

Održivi razvoj u vinogradu - plastika ili bekovina!?



Vrijeme je vezivanja vinograda. Nakon rezidbe, nužno je vezati lucanj, odnosno trs za nosivu žicu vinograda.

Ali s čime vezati? 

Postoje mnoge moderne metode, posebne škare za vezanje koje koriste najšešće plastične trake, od kojih su neke čak ožičene. To su brze i efikasne metode, pravi profesionalni pristup tom jednostavnom ali neizbježnom zadatku u vinogradu, tako barem kažu promotori novih tehnika.
I nema sumnje da je takvo vezivanje i brzo i čvrsto, no postoji jedan važan problem.
Što dogodine, kada potreba za tim vezivanjem nestane? Što se dogodi s tim komadićem plastične trake?  

Ništa posebno, traka posvijetli od sunca i djelomično ispuca, no i dalje je čvrsta i treba koristiti škare za oslobađanje rozgve od žice. I naravno, treba je pokupiti i odnijeti iz vinograda jer tamo može samo doživjeti daljnju fragmentaciju, usitnjavanje, a nikad razgradnju, dok god se radi o klasičnoj plastici, fosilnom polimeru.

A što bi bila alternativa?

Bekovina, na primjer, ili kakvo drugo prirodno vezivo. Grančice vrbe, kora grančica lipe ili kora nekog drugog drveta može u rano proljeće odlično poslužiti. Ima elastičnost, sasvim dovoljnu čvrstoću, a uz to traje baš onoliko koliko treba. Dogodine se jednostavno prereže i pusti da padne na tlo. Priroda će se pobrinuti za ostalo jer za razliku od plastike, ovi prirodni materijali jesu dio ugljikova ciklusa te će se u ambijentu zemlje razgraditi u produkte koji imaju svoj prirodni nastavak.

Je li to sitna prednost, neusporediva s onim što nudi „moderan pristup“?

Kratkovidni pogled na stvari će vjerujem navoditi nužnost smanjenja troškova i uštede radnih sati, konkurentnost je bitna, reći će. A koliko košta ostavljena plastika u prirodi? Znamo li uopće što to za ekosustav znači? Hoće li nam se vratiti plastika na tanjur, na ovaj ili onaj način?

Vjerujem da će nas problem plastike u moru i sve jasnija katastrofalna interakcija sa živim svijetom naučiti novu lekciju te ćemo prestati zanemarivati ovakva pitanja i na koncu znati znatno bolje vrednovati potpunu održivost nekog rješenja. 

Dakle, za punu usporedbu brzine i jednostavnosti klasične i nove metode, trebalo bi novoj pridodati potpuno skupljanje lanjskog plastičnog veziva. Inače, nova je neusporedivo lošija po pitanju utjecaja na okoliš, te bi vrlo lako mogla postati nedopustiva.

Stoga zapanjuje kako su neka stara, tradicionalna rješenja bila održiva i kako je odstupanje od njih put razvoja u krivom smjeru. 

Naravno, ručnu upotrebu bekovine može u velikom vinogradu zamijeniti naprava, opet neke posebne škare koje će ovaj put koristi biorazgradivo vezivo. To je prava simbioza tehničkog razvoja i poštivanja principa održivosti naših društava.

Stoga, pogledajmo unazad, to nije nužno nazadno i razmotrimo metode i postupke koju su naši stari stoljećima koristili. Vjerujem da tu ima dosta toga skrivenog, vrijednog za naučiti.


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kompostiranje – rješenje ili opasnost?

Kompostiranje je prirodni proces recikliranja biorazgradivih organskih tvari pri kojem se odvija kontrolirana biološka dekompozicija, pretvorba i preoblikovanje organske mase u razmjerno stabilnu organsku tvar i humus.  Kada se proces kompostiranja vodi ispravno, izbjegavaju se neugodni mirisi. To se postiže brigom o omjeru ugljika i dušika kompostne mase (omjer drvenastog ili vlaknastog u odnosu na proteinsku masu), zatim o sadržaju vlage i konačno o prozračenosti kompostne hrpe.  Naravno, proces kompostiranja se može voditi neuredno i nesavjesno. Tada se pojavljuju neugodni mirisi, emisije u okoliš, moguće pojave glodavaca, i drugi problemi. Zato treba inzistirati na urednom procesu koji započinje jasnom bilancom mase i vrste biorazgradivog materijala. Nužna je redovita inspekcija svakog dovezenog biorazgradiovog tereta. Opasne tvari, elektronika, i sve druge strane tvari nisu dozvoljene jer mogu zagaditi kompostnu masu i onemogućiti bezopasnu primjenu u poljoprivredi

Američka ulaganja su dobrodošla, ali ne pod svaku cijenu!

Fotto: print screen (www.evarazdin.hr) Ovih dana smo mogli čitati o namjeri bivšeg američkog senatora i predsjedničkog kandidata Ricka Santoruma da krene u ozbiljan biznis s otpadom u Hrvatskoj (https://novac.jutarnji.hr/aktualno/u-varazdinu-pokrecemo-preradu-otpada-u-gorivo-za-proizvodnju-energije/7936786/). Lijepo da bivši senator želi zaraditi u Hrvatskoj nečim „dobrim za svijet i nečim što će donijeti promjenu“. Kako kaže - što su zemlje siromašnije, to više problema imaju s otpadom. Stoga je zadovoljan prilikom da osim što će zaraditi može ujedno riješiti sve probleme s otpadom u Hrvatskoj na način da ga pretvori u gorivo za proizvodnju energije. Čak i naziv tvrtke koja nosi tehnološka prava za regiju nosi naziv koji obećava – Zero Global Waste te neodoljivo podsjeća na Zero Waste, što je poznati naziv sasvim drugog koncepta. Taj drugi koncept ide za vraćanjem otpadnih tvari u gospodarstvo što jedino iskorištava ogromni potencijal otpada u podizanju stupnja i ekološke i

Zašto sam napustio Most?

Danas sam podnio ostavku na članstvo u Mostu i mjestu povjerenika za grad Zagreb. Nije to bila laka i brza odluka, nego dapače jedna od onih u životu koje traže duboko promišljanje i hladnu glavu. Međutim, unutarnji osjećaj o ispravnosti odluke istovjetan je onom kad sam potpisao za dragovoljce Planinske satnije Velebit 1991. ili kad sam se ženio 1993., a na kraju i kad sam pristao priključiti se politici i izborima u jesen 2015. Nikada nisam zažalio zbog te odluke, niti sam od njih odustajao. Most je bio sjajna prilika za mijenjati Hrvatsku nabolje, međutim ujedno i veliki izazov za brzo učenje, pravilno biranje prioriteta i suradnika, a naročito za ustrajnost u tome da nas klijentelističke mreže ne zahvate i uvuku u svoj svijet. Svijet nebrige za javno i lagode za vlastito, toliko zastupljen u hrvatskoj politici. Tijekom sudjelovanja u dvije vlade u manje od godinu dana ukupnog netehničkog mandata napravili smo dosta toga dobroga pa s ponosom i zahvalom gledam na Mo